Kayseri Sağlık Müdürlüğü
Sağlık Bakanlığı
Kayseri Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

İl Sağlık Müdürümüz Yrd. Doç. Dr Ali Ramazan Benli 2. Dünya Müslüman Sağlık Toplulukları Kongresinde

Güncelleme Tarihi: 01/12/2017

Dünya İslam Sağlık Birliği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Dünya Müslüman Sağlık Toplulukları Kongresi'nin açılışı İstanbul Hilton Bomonti Otel'de gerçekleşmiştir.

“Sağlığın Geliştirilmesi ve Afet Yönetimi" temasıyla düzenlenen Dünya Müslüman Sağlık Toplulukları Kongresi, Sağlık Der’in ev sahipliğinde yürütülmektedir.

Paneller, konferanslar ve grup çalışmaları ile İslam Âleminin sorunları ve çözüm önerileri tartışılacak, insan kaynakları ve maddi imkânların ortak kullanımı araştırılacak olan kongrede; Sağlık Der. Kurucu Başkanı Dr. Ahmet Fevzi İNCEÖZ ile birlikte İl Sağlık Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Ali Ramazan BENLİ, Geleneksel Tıp Komisyonunun Başkanlığını yapmaktadır.

Dünyanın 70 ülkesinden 400'den fazla Müslüman'ın kurduğu sağlıkla ilgili sivil toplum kuruluşunu bir araya getiren kongre, "Dünya İslam Sağlık Birliği"ni güçlendirmeyi hedeflemektedir.

Aynı zamanda hep birlikte ortak projeler yürütme, sağlığın geliştirilmesinde işbirliği ve afetlerde koordinasyon hedefleri de bulunmaktadır.

Kongrede, sağlık politikalarının geliştirilmesi, gerek ulusal ve uluslararası sağlık yardımı faaliyetleri, gerekse öğrenci değişim programları konularında da çalışmalar yürütülecektir.

İl Sağlık Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Ali Ramazan BENLİ konuşmasında; “yardıma muhtaç ülkelere ilk yardım elini Türkiye’nin uzattığını ve dünyada sağlık yardımında birinci sırada olduğunu, Dünya Müslüman Sağlık Toplulukları Kongresi’ne katılımın bu sene daha fazla olduğunu, gelecek sene katılımın daha da fazla olacağını tahmin ettiğini” belirtti. “15 yıldır Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında sistem olarak belirli bir üst düzeye çıktık. Şu an birçok noktada dünyanın ilk sıralarında yer almaya başladık. En azından sistemimizi bile ihraç etsek, Müslüman ülkelere büyük bir hayır olacaktır.” ifadelerini kullandı.

28 Kasım 2017 tarihinde başlayan kongre; 3 gün sürecek olup 1 Aralık 2017 tarihinde sonuç bildirilerinin okunması ile son bulacaktır.


  • IMG-20171130-WA0006.jpg